Każdy tekst zostaje najpierw napisany ręcznie, a później skorygowany, autor go poprawia, dokonuje jego oczyszczenia w pewnym stopniu. I tekst musi przejść później pewne etapy redagowania. Tu też należy się tych punktów trzymać, jak oczka w głowie, by nie popełnić błędów, które są wynikiem źle przygotowanego tekstu.
Jak przedstawiają się poszczególne etapy redagowania tekstu?
- Redaktor otrzymuje gotowy tekst.
- Redaktor dokonuje sprawdzania błędów logicznych.
- Redaktor podejmuje sprawdzanie błędów językowych.
- Redaktor przechodzi do sprawdzania błędów technicznych.
- Redaktor podejmuje kolejne kroki, czyli kontroluje poprawność językową w tekście.
- Redaktor przemierza treść tekstu pod kątem merytorycznym.
Ad.1. Gotowy tekst musi zostać przeczytany na głos przez redaktora, który w tym właśnie czytaniu wychwyci błędy autora tekstu.
Ad.2. Jeśli język został użyty płynnie i zdanie po zdaniu musi wkomponować się, by stworzyć jedna spójną całość treści.
Ad.3. Błędy językowe nie trudno popełnić i wynikają one z różnych przyczyn, czasem nawet tekst może zlewać się w oczach autorowi, brak czasu, pośpiech, to hamuje wyłapanie błędów.
Ad.4. Sprawdzanie błędów pod kątem technicznym polega na kontroli formatu tekstu i jego przejrzystym wyglądzie. Każdy podtytuł, akapit musi leżeć równomiernie, nie może on odbiegać od reszty treści. Kontrolowana tu jest numeracja stron, układ tekstu, podział na akapity, dobór czcionki, jej wielkość oraz marginesy itd.
Ad.5. Tu redaktor kontroluje tekst pod kątem błędów gramatycznych, ortograficznych, stylistycznych oraz interpunkcyjnych.
Ad.6. Redaktor tu musi skontrolować treść pod kątem, czy nie ma popełnionych gaf przy datach, nazwiskach, wydarzeniach historycznych, przy podaniu definicji dla danego terminu itp.
Jest to szczególnie ważne przy redakcji tekstów naukowych, gdzie taka gafa może obniżyć jakość pracy naukowej.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że redakcja tekstu musi mieć wszystkie elementy zrealizowane, by móc opublikować tekst i wykazać się przy tym fachowością. Nie można tu mówić o amatorskim redagowaniu tekstu dla czasopism, czy radia i telewizji.