Korekta tekstu przeprowadzona przez redaktora wygląda nieco inaczej niż korekta przeprowadzana przez korektora. I ma ona zupełnie odmienne zmiany w tekście, gdyż tu są widoczne zupełnie inne zawody. Zabieg, jaki zostanie przeprowadzony w tekście, ma inny wygląd i inną jakość oraz przeznaczenie.
Jaki zakres obejmuje korekta redakcyjna?
Do korekty redakcyjnej może przystąpić redaktor, który trudni się w swoim zawodzie i dokonuje pewnych zmian w treści. Zmiany te polegają na usunięciu takich błędów, jak: logiczne, merytoryczne, stylistyczne, leksykalne, gramatyczne, składniowe oraz poprawność językową.
Tekst do publikacji zostaje uzupełniony o braki, przypisy bibliograficzne i oczyszczony w 99% może być opublikowany w danej gazecie.
Zmiany wprowadzone w treści, a jego akceptacja.
Przygotowanie materiału, później opisanie i wprowadzenie do treści najważniejszych rzeczy, to część jedynie pracy. Dalsze działania muszą zostać przeprowadzone przez kolejną osobę, która z doświadczenia potrafi wyłapać błędy gołym okiem. I można tu sugerować, co jest już sprawdzone w praktyce, że wsparcie przy pisaniu przez drugą osobę poprawia jakość tekstu.
Redaktor wykonuje się pełnym profesjonalizmem, forma oraz treść są nienagannie zredagowane. Niedopatrzenia, błędy stylistyczne, gramatyczne są wyeliminowane.
Jakie doświadczenie powinien mieć redaktor?
Redaktor, jak i dziennikarz, korektor tekstu powinien mieć ukończone kierunki humanistyczne, na poziomie średnim z maturą i z dopełnieniem licencjatu. On powinien znać tajniki języka polskiego, zapoznać się w głębi z gramatyką, ortografią, język polski to bardzo trudny język i dla Polaków i dla obcokrajowców, jednak warto przed podejmowaniem tego rodzaju zawodu mieć jakieś doświadczenie, by móc się czymś wykazać i czuć też się pewnie w tym zawodzie.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że korekta redakcyjna jest tworzona przez kompetentną osobę, która ma doświadczenie i poznała już od podszewki język polski, jego formy, reguły, by mogła przeredagować dany tekst.